Florsocker
Kaolin
Mjöl
Plastgranulat
Sot
Visa mer





Den roterande magnetseparatorn består av utdragbara magnetrör, som är placerade i en kapsling med flänsanslutningar. Komponenten med magnetrören är monterad på en axel som drivs av en elmotor (400 V). Under separeringen roterar magnetrören kontinuerligt, vilket minskar risken för att magneternas skyddsrör slits igenom av abrasivt material och även minskar risken för att separatorn täpps till av svårflytande material. Utrustningen är sandblästrad som standard och kan mot pristillägg levereras i polerat utförande.
Magnetseparatorn är försedd med fyrkantiga flänsanslutningar. Vi kan dock anpassa inlopps- och utloppsdimensionerna samt anslutningstypen efter era krav.
![]() |
![]() |
Magneterna är inneslutna i ett hölje av rostfritt stål och är därmed skyddade mot skador. Rengöringen är mycket enkel, snabb och smidig. Magnetrören är monterade på en roterande axel som drivs av en elmotor. Det är möjligt att justera magnetrörens rotationshastighet efter typen och mängden material som ska separeras.
Magnetseparatorn är utrustad med mycket starka neodymmagneter av typen NdFeB med en magnetisk induktion på 10.400 G. På begäran kan vi använda magneter med en magnetisk induktion på över 14.000 G. Det utdragbara magnetröret har en diameter på 30 mm och en väggtjocklek på cirka 0,7 mm. Utrustningen är helt tillverkad av rostfritt stål 1.4301.
Det är mycket enkelt att avlägsna de uppfångade metallföroreningarna. När låsbeslagen har frigjorts dras magnetrören ut ur separatorhöljet. Därefter fälls luckan ned och låses i detta läge med en säkringssprint. En uppsamlingsbehållare förs över magnetrören. Som sista steg dras rören tillsammans med uppsamlingsbehållaren av magnetkärnorna. De uppfångade metallerna faller ned i behållaren och magnetseparatorn är rengjord.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Den roterande utdragbara magnetseparatorn är lämplig för bulkmaterial och svårflytande blandningar, material som är benägna att bilda valv samt abrasiva material. Magnetrörens kontinuerliga rotation minskar både risken för igensättning och risken för att skyddsrören slits igenom.
Vid valet är det viktigt att ta hänsyn till typen och mängden material som ska separeras, blandningens flödesegenskaper, materialets abrasivitet, benägenheten till valvbildning, önskad rotationshastighet för magnetrören, inlopps- och utloppsdimensionerna samt anslutningstypen.
Vi tar fram ett lämpligt utförande utifrån materialets flödesegenskaper och abrasivitet, önskad separeringseffektivitet, magnetrörens rotationshastighet och installationsmåtten.
Vänligen beskriv dina behov så exakt som möjligt. Vi skickar dig en bekräftelse på din begäran och hänvisar dig till en lämplig specialist. Han eller hon kan kontakta dig för ytterligare information via de kontaktuppgifter som anges.
